wtorek, 9 stycznia 2024

Opowieści wigilijne – Marzena Rogalska

 

„Opowieści wigilijne” to ciekawy zbiór opowiadań, który zabierają czytelnika w podróż od XX wieku, aż po początek XXI wieku, ukazując różne wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. Marzena Rogalska w tej antologii prezentuje swoje unikalne spojrzenie na święta, skupiając się na ludzkich relacjach, tęsknocie za bliskimi oraz sile nadziei i miłości.


Antologia składa się z kilku niepowiązanych lub luźno powiązanych opowiadań, które umiejscowione są w różnych miejscach i czasach. Warto zaznaczyć, że choć ich fabuły są niezależne, to dla fanów poprzednich dzieł autorki stanowią one niezwykłą gratkę, ukazując kolejne rozdziały w życiach wcześniej poznanych postaci. Dla nowych czytelników zaś stanowią one doskonałą zachętę do odkrycia wcześniejszych książek Rogalskiej.


Dla mnie największym atutem antologii jest drugie i trzecie opowiadanie, które wyróżniają się intensywnym tempem, bogactwem wydarzeń i zdolnością autorki do pobudzania refleksji oraz emocji czytelnika. W nich tkwi siła, która skłania do głębszych przemyśleń i wywołuje silne emocje. I to pomimo faktu, że sami bohaterowie tych historii byli mi obcy.


Każde z opowiadań ma swój unikalny klimat, co dodaje im różnorodności. Szczególnie interesujący jest pierwszy tekst, gdzie język używany przez bohaterów jest bardzo starodawny, nadając opowieści specyficzny charakter.


Jednakże, mimo wszystkich zalet, opowiadania mogłyby zyskać jeszcze większą siłę, gdyby opisani bohaterzy coś dla mnie znaczyli. W krótkich formach tekstowych trudno było mi się z nimi zżyć, co wpływa na stopień zaangażowania w losy opisywanych postaci.


„Opowieści wigilijne” to zdecydowanie ciekawa alternatywa dla tradycyjnych świątecznych lektur. Autorka unika cukierkowego patosu, prezentując realistyczne obrazy ludzkich losów. Mimo tego, magiczna atmosfera świąt zawsze jest obecna. Dla fanów twórczości Marzeny Rogalskiej to lektura obowiązkowa, a dla pozostałych czytelników – ciekawe urozmaicenie w świątecznym repertuarze.

 

Dominika Róg-Górecka

2 komentarze:

  1. interesująca antologia. Nie wiedziałam że pani Rogalska ma taki talent.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy opis antologii. Zawsze lubię, gdy opowiadania są różnorodne, a jednocześnie łączy je jakiś wspólny mianownik.

    OdpowiedzUsuń

Serdecznie dziękuję za komentarz :) Zapraszam ponownie!

Tu mnie znajdziesz

Copyright © 2018 Recenzje na widelcu
| Distributed By Gooyaabi Templates